środa, 31 lipca 2013

Co przeczytałam w lipcu ?


 Kamienna wioska
Autor:

 
Coral urodziła się w kamiennej Wiosce, gdzie wszyscy zajmowali się łowieniem ryb. Natomiast jej dziadek postanowił dorobić się inaczej i zaczął sprzedawać rybakom alkohol i papierosy..

Coś ode mnie:

Opis powyższej ksiazki jest dosyć ubogi.
Dlaczego? 
Ponieważ my tak naprawdę spotykany się z bohaterką, która od wczesnych lat została skazana na samą siebie
Porzucona przez rodziców zamieszkała z dziadkami, którzy ze sobą nie rozmawiają, a Ona była między młotem, a kowadłem. .
Mając zaledwie 7 lat zostaję skrzywdzona przez jednego mieszkańca wioski. 
Coral  zostaje zamknięta w domu i jest brutalnie gwałcona-jakimś cudem udaje się Jej uciec. 

W tej książce tą historię opowiada nam Ona sama jako już dorosła kobieta i myślę, że jest Ona warta uwagi bo ukazuję ,że każdy ma prawo do życia i pozbierania się po traumatycznych przeżyciach i mimo tego ,że po tym złym incydencie również została sama i nie powiedziawszy nikomu , w późniejszych latach też  nie idzie jej za dobrze ukazuje, że można być twardym i pokonać wszystkie przeciwności losu i w końcu trafić na swoją ostoję.

Szelest złotolitego brokatu

Akcja powieści rozgrywa się w pierwszych latach XX wieku, w czasie burzliwego przemysłowego rozwoju Japonii. Obrazuje konflikty wynikające ze zderzenia się tradycyjnych układów społecznych i rodzinnych ze światem nowych obyczajów i zmieniającymi się warunkami życia; upowszechniają się europejskie wzorce, fascynacja dobrobytem krajów ekonomicznie rozwiniętych, a także - zjawisko emigracji zarobkowej do USA. Nowa epoka określi los - i klęskę - trojga bohaterów powieści reprezentujących wartości starego świata, wartości samurajskiego etosu

Coś ode mnie:
Jak dla mnie to dosyć smutna historia ponieważ ukazuję  jak w czasach samurajskich kobiety miały mało do powiedzenia, a przybrani synowie byli kompletnie oddani swym ojcom. Samurajowie osoby wielbione nawet przez niektórych i do tych czasów byli osobami bardzo powiedziałbym zawziętymi w swym postępowaniu i nie łamali swego kodeksu. 
Historia smutna ponieważ nie tylko porusza tu temat Japonii. Jak dla mnie  podkreśla, że nie wszyscy ludzie, nie wszystkie kultury potrafiły pogodzić się z nowoczesnością i pędem naszego świata. 

 Japońska opera za trzy grosze

"Japońska opera za trzy grosze" to niemal dokumentalna powieść z życia osiedla złodziejskiego, które powstało w pobliżu terenów zbombardowanej w czasie ostatniej wojny fabryki broni w samym centrum Osaki. Ludźmi tymi, nie znajdującymi miejsca w normalnym społeczeństwie, rządzą jednak surowe prawa i swoisty kodeks moralny. Dzieje tej osobliwej zbiorowości stanowią ciekawy obraz zarówno stosunków w Japonii tuż po zakończeniu wojny, jak i postaw ludzkich w warunkach osaczenia i niepewności

Coś o mnie:
W tej lekturze zaznajamiamy się z historią ludzi ubogich, którzy tworzą swoja społeczność i tak naprawdę nie krzywdzą siebie ani swoich. 
Pomagają sobie ile mogą.  
Niestety państwo jest niezadowolone z tego ,ze nasi ubodzy korzystają z dóbr , która po sobie pozostawiła fabryka. 


 Na fejsie z moim synem


Powieść zaczyna się od urodzin Hitlera, które właśnie odbywają się w piekle, a później jest już tylko ciekawiej. Znajdziemy tu oryginalne rozważania o pochodzeniu człowieka, o Bogu, sztuce, tajemniczej chemii ludzkich uczuć. Dowiemy się, dlaczego za każdym razem, kiedy jest w Moskwie, Janusz L. Wisniewski odwiedza grob pewnej młodej kobiety... Wiśniewski przedstawia swoją autorską teorie tzw. bogonow, cząsteczek boskich, które współtworzą materie wszechswiata. Wyprowadza traktat o samobojstwie. W magnetyczny sposob opisuje metodę, jaką kochankowie mogą wyekstrahowac z krwi i zobaczyć łączące się łancuchy swoich DNA.

Autor porusza temat swojego życia w Niemczech. "Synuś. Bo Ty Niemcem nigdy nie będziesz, prawda?" - pyta go zza grobu matka. Która, nawiasem mowiżc, w ostatniej chwili nie wsiadła w styczniu 1945 r. na poklad statku Wilhelm Gustloff...

Autor "Bikini" pokazuje tez raczej nieznana do tej pory twarz - krytyka tradycyjnie pojmowanej religijnosci, który zastanawia się czy "nad Bogiem nie istnieje przypadkiem jakiś iBog" i czy "bog nienawidzi kobiet". Wisniewski jest w swojej nowej ksiazce obronca praw kobiet, duze fragmenty "Na fejsie" moglyby z powodzeniem wyjsc spod piora ktorejs z feministek.

Pokazuje tez, jakim cieniem na naszych czasach kłada się reguly koscielne dotyczace zycia seksualnego, przypomina na przykład, ze nie tak dawno "karą za połączenie się męża z małżonką w okresie Wielkiego Postu był cały rok pokutny (chyba że małżonek pijany był, to wtedy o 40 dni karę skracano)". Jednak przede wszystkim, co przyznaje sam pisarz, pytany, skad wziela się ta niezwykle osobista ksiazka, "Na fejsie z moim synem" jest splaceniem dlugu wobec wlasnej matki. Jest zapisem wzajemnej tesknoty, próbą nadrobienia straconego czasu

Coś ode mnie:
Męczyłam się z tą książka aż 2 miesiące ale obiecałam mojej cioci,że ją przeczytam.
 Ta książka Jej się spodobała ale nie obrażając nikogo- jest to starsze pokolenie. Ja jeszcze (chyba) ukazując te młodsze odnoszę się do tej książki z rezerwą. Jest to skomplikowana książka i myślę,że trzeba być osobą dojrzałą z dużym doświadczeniem życiowym. Spotykamy tu się z rozważaniami na temat Boga. Myślę ,że  o tym człowiek zaczyna ,myśleć, gdy przekroczy pewien wiek i wie, że już mu bliżej do tego drugiego świata....


19 komentarzy:

 1. niestety mam za mało czasu na czytanie może w sierpniu coś mi się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozazdrościć zamiłowania do książek, ja zawsze sobie obiecuję, że coś przeczytam i nic i nic eh :/ jakoś nigdy nie potrafię znaleźć czasu

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe książki :) Szczególnie ta trzecia książka mi się spodobała !

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta ostatnia mnie zainteresowała:)
  Ja w tym mc.czytam tylko ksiązki z listy BBC;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja przeczytałam tylko 1, ale bardzo polecam ! Jodi Picoult - tam gdzie ty

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać tą ostatnią ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam żadnej, ale na którąś się skuszę na pewno :)

  www.kraina-kosmetykow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. super książki, chyba ciekawe
  blog też supcio :)
  obserwuje ;)

  ja dopiero zaczynam blogować, ale mam nadzieję, że ci się u mnie spodoba http://pamientnikzuzu.blogspot.com/

  zapraszam też tu http://swiat-opini.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Też przeczytałam kilka fajnych książek. Obecnie zaczytuję się w serię Pretty Little Liars- cuuudo <3

  OdpowiedzUsuń
 10. książki ciekawe,ja w lipcu oglądalam parę dobrych filmów,wczoraj Gejsze,4 raz haha

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mnie zaciekawiła pozycja " Na fejsie..." :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja chciałabym właśnie zerknąć na tą ostatnią pozycję czyli "Na fejsie z moim synem" Janusza Wiśniewskiego. Nie wiem czy przebrnę ale coś w sobie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej, zostałaś nominowana do Liebster Award zapraszam:) http://detectivebeauty1.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli mnie odwiedzasz bądź pewny/a, że i ja to zrobię:*

Pamiętaj jednak o tym, że komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować i usnąć. Celem ich zbierania jest zapobieganie spamu.